HRADECKÁ KULTURNÍ A VZDĚLÁVACÍ SPOLEČNOST s.r.o.

KALENDÁŘ AKCÍ

březen 2019

        1 2 3

Ne

 • MASOPUST NA STATKU
  MASOPUST NA STATKU
4 5 6 7 8

 • KRÁSKA A ZVÍŘE
9

So

 • O PALEČKOVI
10

Ne

 • O KOHOUTKOVI A SLEPIČCE
11

Po

 • JAPONSKO
12 13 14 15 16

So

 • SVÍTÁNÍ NA BÍLÉ VĚŽI 2019
  MY SE VLKA NEBOJÍME
17

Ne

 • O KOBLÍŽKOVI
18 19 20

St

 • Žalman & Spol. 2019
21 22

 • Dvoudenní seminář hormonální jógy
23

So

 • POSLEDNÍ KOUZLO ČERTICE KAČULE
  Dvoudenní seminář hormonální jógy
24

Ne

 • O ŠEVCI KUBOVI
25 26 27 28

Čt

 • VLADIMÍR MIŠÍK & ETC...
29 30

So

 • FARMÁŘSKÉ TRHY
  O PEJSKOVI A KOČIČCE
31

Ne

 • KTERAK BERUŠKA UŠKA O SEDMOU TEČKU PŘIŠLA

březen 2019

3

březen


"Masopust, masopust, kobližky a masa kus" - masopustní hodokvas, staročeská zabijačka, prodej zabijačkových a jiných dobrot, ochutnávky Božích milostí.
"Masopust, masopust, do kola mě holka pusť" - obchůzka maškar statkem a všeliké masopustní taškaření, dá-li hospodář k tomu svolení.
"Masopust držíme, nic se nevadíme …" - zvyky a tradice našich předků, Pohádky na slámě, tvoření lidové pro potěr i dospělé, řemeslný jarmark.
Více o programu na www.sramkuvstatek.cz.

3

březen


10:00 – 16:00 hodin 
Program v celém areálu statku, v roubence i ve stodole

11:00 hodin              
Příchod masopustních maškar a žádání hospodáře o svolení k radovánkám

10:30, 11:40, 12:30, 13:40 hodin
Pohádky na slámě uvede Lidový loutkář Jirka Polehňa

14:00 hodin
Obchůzky maškar statkem se zastávkami u prodejců venkovního jarmarku

Staročeská zabíjačka, obchůzky masopustních maškar statkem, ochutnávky Božích milostí, Pohádky na slámě, tvořivé dílničky pro děti i dospělé, ukázky technik lidové tvorby, prodej zabijačkových pochutin a řemeslnický jarmark v celodenním programu pro celou rodinu. Masopustní  čas, tedy období mezi Vánocemi a Velikonocemi, si naši předkové dovedli patřičně užít, zejména poslední tři dny před čtyřicetidenním půstem, jenž následoval po bujarém masopustním úterý počínaje Popeleční středou.
Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o. přiblíží tuto tradici a její zvyky Hradečanům i návštěvníkům našeho města na Šrámkově statku v Pileticích o Masopustní neděli, která letos připadá na 3. března. K vidění bude porcování prasátka okořeněné komentářem mistrů řezníků a zejména průvod a obchůzky masopustních maškar v provedení folklorních souborů Červánek a Dupák, které mohou návštěvníci podpořit vlastní účastí. Lidové řemeslo předvedou „tetičky Kateřinky“ ze Spolku lidové tvorby a dají tak nahlédnout do tajů některých tvořivých technik jako paličkování, předení na kolovrátku, tkaní nebo zdobení perníčků.
Světnička v roubence bude patřit „tetičkám Apolenkám“ z divadelního souboru Studio PH Pohádka, které budou smažit tradiční královéhradeckou masopustní pochoutku – Boží milosti, přičemž dají i ochutnat. Při tom budou povídat o dalších (nejen masopustních) zvycích a obyčejích ze života dřívějšího venkovského obyvatelstva. Děti si zkusí vyřezat dřevěného čuníka pod dohledem mistra řezbáře nebo si vyrobí jednoduchou karnevalovou masku či panenku z krepového papíru. A pro nejmenší jsou připraveny krátké Pohádky na slámě, tentokrát v podání lidového loutkaře Jirky Polehni. Otužilé děti se mohou na dvorku povozit na živých oslících nebo si zadovádět na hřišti plném houpaček a prolézaček. Tržiště na dvorku nabídne jitrnice, jelítka, prejt a další zabijačkové pochutiny, klobásky, koblížky i trdelník, preclíky a bramborové placky, pečené kaštany, vařenou kukuřici, sýry, svařené víno, čaj, nebo medovinu.
Pozornosti návštěvníků by jistě neměla uniknout ani národopisná výstavka věnovaná životu na vsi na počátku 20. století a čítající cca 250 artefaktů, která vznikla z darů osvícených občanů z Hradce Králové a okolí. Sbírka disponuje předměty zařizovacími, hospodářskými a řemeslnickými a mapuje tvrdý i veselý život našich předků.
Pro větší pohodlí návštěvníků je zajištěna doprava linkou č. 13, vždy až do Piletic, na parkovací místo osobních automobilů nedaleko statku navede řidiče dopravní značení.
 
 
HKVS
MASOPUST NA STATKU

8

březen


Klasický příběh o romantické lásce ožívá v popleteném vyprávění dvou pouličních kejklířů.  Do jejich neustálého popichování zasáhne vyšší moc a oni se na chvíli stávají hrdiny svého příběhu. Potřeštěná groteska se tak mění v romantickou pohádku plnou tajemna, zamilovaných melodií a Hrubínových veršů.
režie: Miroslav Zavičár
choreografie: Honza Pokusil
hudba: Jitka Jägrová
kostýmy: Pavel Jevula
kulisy a rekvizity: Petr Vondrouš, Tomáš Jajčík
světelný designe: Tomáš Roček
tančí a hrají: Barbora Machová Křováčková a Štěpán Mach
délka:  45 minut
Pro děti od 5 let
premiéra: 25.3.20189

březen


Maňáskové představení o malém chlapečkovi s velikým srdcem a dobrodružnou povahou. V citlivém příběhu, který ukazuje, jak veliké je pouto mezi rodiči a jejich děťátkem, účinkuje Malé divadélko Praha. Pohádka je vhodná pro děti od tří let.
VOLNÝ ZASEDACÍ POŘÁDEK.

10

březen


Loutkové představení nabídne pod společným názvem dvě pohádky.
Kdo by neznal klasickou pohádku O kohoutkovi a slepičce, kterak se slepička snaží zachránit chamtivého kohoutka? V poučném i legračním představení uvidíte celodřevěné, vyřezávané loutky. Druhá, Krabičková pohádka, má jednoduchý příběh, ve kterém vystupuje král Krabicius, princezna Krabička, babice Krabice a drak Krabičák. Pohádka slouží jako cvičení na správnou výslovnost.
Celé představení je vhodné pro děti od čtyř let, a účinkuje v něm Malé divadélko Praha.
VOLNÝ ZASEDACÍ POŘÁDEK!

11

březen

- velká cesta snů


Premiéra cestovatelské diashow Martina Loewa

Moderní země s tisíciletými tradicemi: chaos pulzujících velkoměst i posvátný klid japonských zahrad. Vlaky svištící tryskovou rychlostí i chrámy, kde se čas zastavil již před staletími. Hektické davy spěchajících lidí i tichá pohoda odpočinku v horských termálních lázních.

Pro více informací KLIKNĚTE ZDE
Vstupné v předprodeji 130,-Kč, na místě 150,-Kč

16

březen


Výjimečná příležitost prožít svítání z ochozu Bílé věže a vychutnat neopakovatelnou atmosféru probouzejícího se města.
Sraz účastníků vždy nejméně 15 minut před časem svítání - východu slunce před Bílou věží.
Počet účastníků je omezen na 30.

Sobota 16. března 2019 v 06.09 hodin SEČ
Sobota 15. června 2019 v 04.46 hodin SELČ
Sobota 21. září 2019 v 06.41 hodin SELČ
Sobota 14. prosince 2019 v 07.48 hodin SEČ

16

březen


Skládanka dvou loutkových pohádek, v nichž chytrá zvířátka svou odvahou a důvtipem vždy přelstí hloupého a mlsného vlka.
Pohádka Hradeckého Amatérského Divadla loutek je určena dětem od tří let.
VOLNÝ ZASEDACÍ POŘÁDEK.

17

březen


Maňásková pohádka O KOBLÍŽKOVI je hravá a voňavá. Celým dějem se Koblížek kutálí, a přestože jej babička připravila pro svého mlsného dědečka, nakonec si na něm pochutná liška. Příběh o Koblížkovi, jeho dobrodružné cestě a také o zvířátkách přiveze pražské Divadlo Úsměv.
Pohádka, nakonec se šťastným koncem, je vhodná pro děti od tří let.
VOLNÝ ZASEDACÍ POŘÁDEK.

20

březen


Pavel Lohonka právem patří mezi české folkové legendy a je jedním z tvůrců, kteří ovlivnili dnešní podobu české folkové scény. Zasloužil se o popularizaci lidových, zejména jihočeských písní, některé z nich tak dostaly příležitost zlidovět podruhé. Pro jeho tvorbu je charakteristická pracovitost, cílevědomost a pokora, díky nimž se stal dobrým příkladem pro mnohé mladé folkové skupiny.

Při více než stovce koncertů uplynulé sezony, uvedl do kin dokumentární film "Naslouchám tichu země," který v sezoně 2019 skupina přináší svým fanouškům i na DVD. Dále skupina připravila dvojalbum "Moje nevšední roky," které přináší posluchačům celkem třicet skladeb, a jež bylo nedávno pokřtěno v divadle Semafor panem Jiřím Suchým a paní Jitkou Molavcovou. Také vyšel dlouho očekávaný "Žalmanův velký zpěvník" se 176 písněmi na 208 stranách.

Žalman působí na hudební scéně od roku 1968, nejprve ve skupině Minnesengři, později v roce 1982 založil vlastní kapelu Žalman & Spol, která v různých sestavách koncertuje nepřetržitě až do současnosti. Poslední obměna sestavy proběhla v únoru 2017. Vedle Petra Novotného, stojícího po Žalmanově boku již 25 let, a zpěvačky Michaely Hálkové, stanul kytarista Petr Havrda, přinášející svěží nové nápady v aranžích písní.

PARTNEŘI HRADECKÉ KULTURNÍ A VZDĚLÁVACÍ SPOLEČNOSTI

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Facebook

© 2018 Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s. r. o. - všechna práva vyhrazena
Programový kód a datová struktura: OMEGA WEB Czech
Design a koncept: FiftyFifty kreativní agentura s.r.o.